Hledat
Personal menu
Filters
Close

Eukanuba, to nejlepší, co můžete udělat pro svého psa.

20. února 2014

Moje první setkání a skrmivy Eukanuba se datuje do roku 1995. V té době jsem jako všichni ostatní veterináři považoval dietetologii a všechno co se točí okolo krmiv, za medicínsky absolutně nezajímavé a prázdné.. Možná to bylo pod dojmem nekonečných hodin počítání krmných dávek pro dojnice, kuřecí brojlery a výkrmové býky, které ve mně uvízly, jako jediná vzpomínka na tento obor z dob mých studií na univerzitě.

Jaké bylo mé překvapení po absolvování mezinárodní konference (I. IAMS Nutrition Symposium) zaměřené na nejnovější výsledky výzkumu ve výživě zvířat!? Se zatajeným dechem jsem vyslechl celou řadu přednášek renomovaných Univerzitních odborníků s celého světa a k mému úžasu to byli převážně ikony klinických oborů, jako jsou nefrologie, urologie, hepatologie, dermatologie, ortopedie a imunologie.


Rád bych tedy jenom shrnul ty nejzásadnější a průlomové momenty, pocházející z výzkumné kuchyně IAMS comp. a PG PETCARE, které v posledních dekádách spoluutvářely trendy světového vývoje krmiv a diet pro psy a kočky.

1. Kočka a pes jsou masožravci, jejich zažívací aparát se v průběhu evoluce specializoval na trávení kořisti, přičemž maso je hlavním zdrojem proteinu. Maso, jako základní surovina podporuje nejen rozvoj silné konstituce, svaloviny, imunitního systému, ale i kůže a srsti. Biologická hodnota živočišného proteinu je vyšší, než proteinu rostlinného.
2. Středně fermentovatelná vláknina (řepná dužina), ovlivňuje nejen vstřebávání živin a objem a formu výkalů, ale také pozitivně působí na rozvoj stěny střeva.
3. Prebiotika (froktooligosacharidy) podpurují růst a množení „pozitivních“ baktérií ve střevu a tím ovlivňují fungování střeva a imunitního systému.
4. Tuky a oleje jsou nejen zdrojem energie, ale také nenasycených mastných kyselin. Vyvážený poměr Omega 6 a Omega 3 nenasycených mastných kyselin snižuje zánětlivé procesy v těle. Výrazně se tak spolupodílí na kondici kůže a srsti.
5. Antioxidanty, jako je vitamín E, výrazně pozitivně ovlivňují fungování imunitního systému.
6. Použitím tzv. dusíkové pasti (speciální vláknina) lze u pacientů s nemocnými ledvinami zvýšit přísun proteinu v krmivu a tím výrazně ovlivnit kvalitu života a dobu přežívání těchto pacientů.
7. Respektování fyziologické růstové křivky psů velkých a gigantických plemen a snížené hladiny vápníku v krmivu štěňat těchto plemen výrazně snižují riziko vývojových ortopedických onemocnění. Glukosamin a chondroitin sulfát podporují obnovu a regeneraci chrupavek kloubů
8. Uhlohydráty, jako zdroj pohotové energie, ovlivňují rychlostí uvolňování cukru do krve (glykemický index) metabolické pochody v těle. Správná směs uhlohydrátů v krmivu optimalizuje glukózový metabolismus.
9. L-karnitin a kvalitní protein se sníženým obsahem tuku, jsou zárukou bezpečného hubnutí na úkor tukové tkáně s maximálním zachováním svalové hmoty.
10. Mananooligosacharidy mají schopnost vázat patogenní baktérie ve střevě a chránit tak stěnu střeva před jejich uchycením a poškozením.
11. Polyfosfáty v dietě působí mechanicky na povrchu zubu a svým abrazívním efektem snižují tvorbu plaku a vznik zubního kamene. Tento efekt je podporován následnou vazbou na vápník, který pak chybí pro tvorbu zubního kamene.
12. DHA – docosahexaenová kyselina má vliv na vývoj nervového systému, kognitivních funkcí a schopnosti učit se.


Všechny tyto body se staly symbolem a základem úspěchu krmiv Eukanuba v celosvětovém měřítku. Proto věřím, že stále platí: Eukanuba, to nejlepší, co můžete udělat pro svého psa.

.

Vložte svůj komentář