Hledat
Personal menu
Filters
Close

Jak vytvořit okrasné jezírko

20. prosince 2013

Rozmanitost

Pro inspiraci využijte odbornou literaturu.
Připravte si nákres zahrady a vyzkoušejte různá umístění jezírka.
Plánujte tak, aby bylo jezírko přístupné ze všech stran (ulehčí to pozdější péči).
Neumísťujte jezírko přímo v blízkosti stromů, protože padající listí znečišťuje vodu.
Nezapomeňte, že rostliny ke správnému růstu potřebují sluneční svit.

TIP: Je nezbytné, abyste znali objem vody v jezírku. Tento údaj je důležitý pro další rozhodnutí (např. velikost čerpadla, počet ryb a množství prostředků na údržbu). Při plnění jezírka zjistěte objem vody pomocí odečtu stavu vodoměru.

Bezpečnost

Důležité: bezpečné jezírko. V případě nehody je zodpovědný majitel! Pro bezpečnost dětí lze v odborném
obchodu koupit oplocení nebo speciální sítě. 

Vybavení

Je v blízkosti přípojka elektřiny?
Využijte možností čerpadel, filtrů, vzduchování a UV-sterilizérů. 

Ryby

Jezírko by mělo být hluboké alespoň 100 cm, aby mohly ryby bez úhony přezimovat.
Koi kapři potřebují více místa! 

Osázení

Jaké rostliny pro různé hloubkové zóny?

Důmyslná realizace hloubkových zón významně přispívá k celkovému vzhledu zahradního jezírka. Vybírejte rostliny s ohledem na soulad barev a dobu kvetení. Nezapomeňte také vzít v úvahu jejich předpokládaný vzrůst.

 

1 Hlubinná zóna

Toto je prostor, kde ryby přezimují a ve kterém hledají úkryt v případě nebezpečí. Z tohoto důvodu by měla být hlubinná zóna alespoň 100 cm hluboká, abychom v zimě předešli promrznutí.
Je nutné také dát pozor na dostatečný objem tohoto prostoru pro všechny ryby v jezírku.


2 Plochá zóna

Plochá vodní zóna (cca 30 - 50 cm) je přechod mezi hlubinnou a pobřežní zónou. Je také životním prostorem pro mnoho rostlin, které se zvlášť intenzivně starají o čištění vody.
 

3 Pobřežní zóna

Tento prostor (0 - 30 cm) je přechodem do bažinaté zóny. V pobřežní zóně lze nalézt nejvíce života. Je i odchovnou pro mnoho mláďat, protože se zde rychle ohřívá voda. Okraj mělčiny je také důležitý pro zvířata, která jezírko využívají jako pítko nebo brouzdaliště (ptáci, ježci).

 

Péče o okrasné jezírko

Krmení

V uměle vytvořeném prostředí, kde se soustřeďuje více ryb než ve volné přírodě, je jídelníček vždy o něco chudší a může vést k podvýživě a různým nedostatkům. Z tohoto důvodu musíme rybám krmivo doplňovat.
Všechna krmiva nejsou stejná! Vyhněte se nákupu sypaného, levného krmiva a takového, které je dodáváno v průhledných prodyšných obalech. Tak jsou zničeny životně důležité živiny jako například vitamíny a zdraví obyvatel jezírka je v nebezpečí. Nekvalitní krmivo může být také příčinou zvýšení růstu řas. Levná krmiva jsou těžko stravitelná a jejich používání vede k přehnojení jezírka.
Tak jako v přirozeném prostředí by ryby měly přijímat potravu častěji v malých dávkách. Krmte je třikrát denně, vždy pouze v takovém množství, které sežerou za 1-2 minuty.

TIP: Vždy krmte své ryby ze stejného místa a krmivo sypte do kruhu. Ryby si brzy na tento rituál zvyknou a budete je moci lépe pozorovat.

 

Výběr rostlin

Rostliny vždy kupujte ve specializovaném obchodě, kde obdržíte detailní informace a rady k různým
druhům. Nikdy neberte rostliny z volné přírody. Je to nejenom protizákonné, ale také riskujete
zanesení obtížných škůdců do jezírka. Rostliny ve Vašem jezírku pravidelně přihnojujte. Obsah železa a ostatních stopových prvků, zaručí bujný a zdravý růst rostlin.

 

Řasy v jezírku

Silný nárůst řas je způsoben nadbytkem živin. Řasy k růstu potřebují stejné živiny jako ostatní rostliny, s tím rozdílem, že řasy jsou obecně houževnatější. Takže rostou už ve chvíli, kdy jsou ostatní rostliny ještě nečinné. Později se střetávají rostliny s řasami v boji o živiny. Normálně je tak znovu nastolena optimální biologická rovnováha v jezírku.


Zhruba lze rozlišit dva typy řas

pevně zakořeněné řasy a plovoucí řasy. Pevně zakořeněné řasy, které přednostně rostou v teplejších
mělkých vodách, lze jednoduše odstranit. Oproti tomu plovoucí řasy se za odpovídajících podmínek
rychle rozmnožují, přeměňují vodu v jezírku na neprůhlednou a zelenou. Často se říká, že „voda kvete“.
V extrémních případech mohou plovoucí řasy přes noc spotřebovat všechen kyslík a jezírko „převrátit“.


Boj proti řasám
 

Základním pravidlem  je vyhnout se nadbytku živin ve vodě. Této situace lze dosáhnout pomocí různých opatření:
přizpůsobení počtu ryb, mírné krmení kvalitními krmivy, použití přípravků proti řasám.


Jezírko v průběhu roku


Jaro

V tomto čase se jezírko znovu probouzí k životu. Včas se ujistěte o tom, zda není v jezírku nadbytek živin, abyste případně zastavili nechtěný růst řas. Vhodné činnosti v tomto období např.: částečná výměna vody, odstranění listí a vyčištění dna od bahna a odumřelých rostlin. Pokud je teplota vody nižší než 10 °C používejte pouze lehce stravitelné krmivo.


Léto

Slunce svítí a Vaše jezírko kvete v celé své kráse. A s trochou péče to tak i zůstane. Rychle rostoucí rostliny je třeba protrhat. Sledujte v horkých letních dnech hladinu a pokud je to nutné, doplňte jezírko vodovodní vodou. Pokud je cirkulace vody nedostatečná, zkontrolujte, zda není třeba vyčistit filtr nebo čerpadlo. Právě v létě je činnost tohoto vybavení velice důležitá. Teď je také vhodné provzdušňovat celou noc, aby měly ryby k dispozici
dostatek kyslíku. Sledujte v teplých obdobích hodnoty vody a kontrolujte zvláště uhličitanovou tvrdost a hodnoty pH.  Nezapomínejte na krmení!
 

Podzim

Teď se do jezírka vrací trochu klidu. Rostliny a zvířata se pozvolna připravují na zimu. Odstraňte napadané listí a zvadlé části rostlin. Pokud mají být čerpadla a filtry na zimu vyjmuty, vyčistěte a uskladněte je. Pokud máte vzduchovací sadu, můžete ji použít proti zamrznutí. Dejte pozor, aby byl vzduchovací kámen umístěn těsně pod hladinou tak, aby teplejší voda zůstala hlouběji u dna, kde ryby přezimují.
 

Zima

Když je venku mrazivé počasí, můžete zůstat v teple domova. Jezírko teď žádnou péči nepotřebuje. Ryby jsou také spokojené, pokud nejsou rušeny. Nikdy nechoďte po zmrzlém povrchu jezírka, abyste zbytečně nestresovali jeho obyvatele. Bruslení na jezírku musíte tedy také bohužel vynechat!

 čerpáno z Tetra Pond Zahradní jezírko 

Vložte svůj komentář