Hledat
Personal menu
Filters
Close

Jak zastavit řasy v jejich růstu

20. února 2014

Je to důvěrně známý problém pro mnoho majitelů zahradních jezírek: jakmile během léta začne teplota stoupat, řasy začnou růst, a než se nadějete, voda se promění z křišťálové v zelenou.

Ale nemusí to tak být, pokud budete dodržovat několik jednoduchých pravidel už od začátku. „V podstatě, zakmování musí být přiměřené velikosti jezírka,“ vysvětluje Dr. Gerd Großheider, vedoucí výzkumu a vývoje Tetra. Přidání rostlin pod hladinou rybníka, například rychle rostoucí růžkatec nebo rdest, zajistí dobrou zásobu kyslíku ve vodě, a zároveň odstraní z vody dusičnany a fosfáty, které vyživují řasy. Na trhu je také mnoho prostředků na úpravu a čištění vody, které mohou být použity preventivně a pomáhají udržet dobrou kvalitu vody, zejména pokud provádíte dílčí výměny vody a čištění dna rybníka v pravidelných intervalech. „Co však mnoho lidí zapomíná, je, že péče o vodu začíná výběrem správného krmiva,“ říká Großheider. Vysoce kvalitní krmivo nejenže poskytuje rybám všechny důležité živiny, ale je také velmi dobře stravitelné, což výrazně snižuje znečištění vody. Další důležitou věcí je, poskytnout rybám pouze tolik krmiva, kolik jsou schopny sníst za pár minut: to rovněž přispívá ke zlepšení kvality vody.

A pokud i přes maximální úsilí řasy bujně rostou, je čas přijmout cílená opatření. „Nejprve musí majitel jezírka určit typ řas,“ objasňuje Großheider. Plovoucí řasy mohou být zlikvidovány UV sterilizérem, pokrývka řas na hladině může být s velkým úsilím odstraněna manuálně, ale ve velkých rybnících, se obvykle doporučují prostředky proti řasám (např. AlgoFin a AlgoRem Tetra), které vás řas zbaví trvale. S trochou trpělivosti, vhodnými opatřeními a pravidelnou kontrolou, může být problém vyřešen, a vaše jezírko se stane opět klidnou oázou.

                            

Vložte svůj komentář