Hledat
Personal menu
Filters
Close

Pořizujete si koťátko? Díl první.

19. září 2014

Přinášíme vám třídílný seriál o tom, na co si dát pozor při výběru kotěte, co všechno by měla obsahovat kotěcí výbavička a čím se řídit při výběru vhodné stravy. 


DÍL PRVNÍ

Několik rad, které vám pomohou při výběru kotěte.

Stejně jako u všech ostatních domácích zvířat, i u kočky domácí se setkáváme s velkým množstvím vyšlechtěných plemen, od obyčejných až po vzácné druhy koček. Než se rozhodnete pro koupi takového společníka, je potřeba si uvědomit, že kočky se dožívají průměrně 15 – 20 let.

Pořízení kočky a zvláště pak malého kotěte obvykle převrátí rodinný řád naruby. S mnohými projevy nového člena domácnosti se předem nepočítá a vedle radostných zážitků nastane i mnoho starostí. Věnujte, prosím, pozornost tomuto článku, ve kterém najdete spoustu užitečných rad pro čerstvé majitele koťátka.

Správný věk pro odběr kotěte je od 13. týdne života, což mimo jiné nařizuje chovatelský řád závazný pro všechny chovatele sdružené v Českém svazu chovatelů koček. Předčasný odběr kotěte od matky přináší pro zdraví kotěte velká rizika – kotě v tomto útlém věku není ještě zcela samostatné, teprve se učí přijímat tuhou stravu, nemá zafixovaný návyk čistoty, který mu předává jeho matka, neabsolvovalo potřebná odčervení ani očkování a každá změna prostředí je pro kotě stresem, při kterém hrozí vyšší riziko onemocnění. Pamatujte, že kojení a pobyt s matkou a sourozenci prospívá nejen zdravotnímu, ale také psychickému stavu kočičího miminka! Zdravé kotě má jasné oči bez nežádoucího výtoku, nemělo by mít zahleněný čumáček a nemělo by kýchat. Nezapomeňte zkontrolovat, zda má čistá ouška a okolí konečníku. Srst koťátka by měla být hustá a měkká; slepené chlupy, matná nebo dokonce vypadaná srst značí, že je něco v nepořádku. Kotě se nesmí nijak masivně škrábat. Všímejte si, jak se koťátko chová. Mělo by mít radost ze života, zajímat se o okolí, dovádět se sourozenci, případně kladně reagovat na výzvy k hraní. Rozhodně by nemělo být přehnaně bázlivé.


SERIÁL NA POKRAČOVÁNÍ
DÍL PRVNÍ
DÍL DRUHÝ
DÍL TŘETÍ
Vložte svůj komentář