Hledat
Personal menu
Filters
Close

Pořizujete si koťátko? Díl druhý.

19. září 2014

Přinášíme vám třídílný seriál o tom, na co si dát pozor při výběru kotěte, co všechno by měla obsahovat kotěcí výbavička a čím se řídit při výběru vhodné stravy. 


DÍL DRUHÝ

Základní výbavička pro vaše malé koťátko.

Než se pro svého malého kamaráda rozjedete, měli byste nachystat alespoň základní kotěcí výbavičku:

Toaleta s podestýlkou 

Kočky chované v bytě se pro vykonání své potřeby neobejdou bez speciální toalety s podestýlkou vhodnou pro kočky. Na trhu je nepřeberné množství takových podestýlek. Každé kočce vyhovuje jiný druh kočkolitu, proto je potřeba vyzkoušet různé materiály. Podestýlku je nutné každodenně čistit. Toaletu umístěte na klidné místo v bytě. Pelíšek 

Kočky mají rády příjemné, měkké materiály a milují, když se mohou schoulit do klubíčka a nerušeně odpočívat v krytém pelíšku. Misky

Misku na krmivo kupte tak velkou, aby stačila pojmout krmnou dávku pro kotě, ale aby do ní kotě nevlezlo celé. Totéž platí pro misku na vodu. Na výběr máte několik materiálů – nerez, plast, sklo, keramiku, která je hygienická, má větší váhu a misky jsou díky tomu při krmení stabilnější. Vybírat můžete z mnoha zajímavých motivů. Vhodným doplňkem je praktická podložka pod misky, díky které zůstane místo ke krmení čisté. Zároveň v bytě určete místo, kde budete kotě krmit a kde bude mít misku s čerstvou vodou. Ta musí být přístupná stále, proto doporučujeme pořídit vodní fontánu. 


Fontána na vodu 
Mnoho domácích mazlíčků upřednostňuje pití tekoucí vody, zvláště pak kočky, pro které je pravidelný příjem dostatečného množství tekutin účinnou prevencí proti tvorbě močových kamenů. Toto umí zajistit fontány, které jsou vybaveny čerpadlem, díky němuž voda neustále cirkuluje, a uhlíkovým filtrem pro čištění vody. 


Kartáče, hřebeny, šampon 
Nejen dlouhosrstá koťata si musejí od prvních dnů zvykat na to, že se jejich kožíšek bude pravidelně pročesávat. Srst je potřeba zbavit odumřelých chlupů, prachu a nečistot a kůži promasírovat. 


Škrabadlo 
Uspokojuje přirozený kočičí instinkt brousit si drápky. Naučte na něj kotě co nejdříve, abyste zamezili nechtěnému poškrábání nábytku. Účinným pomocníkem Vám bude šanta kočičí (catnip, tráva pro kočky), což je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých, která se přidává všude tam, kam chceme kočku přilákat. Proto je součástí celé řady kočičích hraček. Ve světě je známá pro svoji schopnost dostat kočky do nálady. Odhaduje se, že šantu začali kočkám poprvé nabízet Egypťané, kteří jsou známí svým uctíváním koček. Venkovním kočkám plně postačí například kmen stromu. V takovém případě nepotřebujete ani nůžky na drápky. 


Hračky 

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí koček chovaných v bytě je tzv. kočičí strom. Odpočívadla rozličných tvarů a rozměrů umožní kočkám vybít nashromážděnou energii. Čím variabilnější a bohatší na různé prolézačky, tím lepší! Součástí větších odpočívadel bývá i škrabadlo a krytá kukaň. Další velice populární kategorií jsou tzv. interaktivní hračky. Zejména koulodráhy všech typů dokážou zabavit nejen kotě, ale i dospělou kočičí dámu na dlouhé hodiny, což oceníte zejména v době vaší nepřítomnosti. 


Obojek, vodítko, postroj 
Pokud chcete kotě chované v bytě vzít na procházku, je dobré zvolit postroj s vodítkem. Venkovní kočku doporučujeme opatřit reflexním obojkem s bezpečnostním zapínáním a od jara do podzimu také obojkem proti klíšťatům a blechám. Místo antiparazitního obojku můžete použít také sprej nebo pipetu. 


Přepravní box 
Pro bezpečné cestování s vaším koťátkem doporučujeme pořídit cestovní box, ve kterém bude zvíře v bezpečí nejen během samotné přepravy, ale například i v čekárně u veterináře. SERIÁL NA POKRAČOVÁNÍ
DÍL PRVNÍ
DÍL DRUHÝ
DÍL TŘETÍ
Vložte svůj komentář